Adaptacja dziecka w przedszkolu

                             Adaptacja dziecka w przedszkolu

                                                          „Wszystkiego co naprawdę warto wiedzieć  nauczyłem  się w przedszkolu

                                                                                                                                               Robert Fulghum

       Przedszkole to pierwszy ważny etap edukacji dziecka. Dla większości z nich jest to pierwszy kontakt z grupą rówieśniczą. Każde dziecko jest inne, dlatego ten proces może przebiegać różnie.  Na początku dziecko musi poznać placówkę, opiekunów, harmonogram dnia oraz włączać się w rytm życia przedszkolnego. W pierwszych dniach pobytu w przedszkolu, maluch czuję się zagubiony, ponieważ nie wie z kim i w jaki sposób nawiązać bliższe relacje. Do tej pory w środowisku  rodzinnym, każdy znał jego miny, gesty i słowa. Dziecko odczuwa takie emocje jak lęk, smutek czy tęsknotę, tych uczuć nie należy wypierać, gdyż są naturalną reakcją w pierwszych dniach rozstania.  Adaptacja jest trudna nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców, gdyż nie wszyscy są gotowi na rozstanie z dzieckiem. Większość rodziców oddaję swoje dziecko z niepokojem i obawą,  choć  wie, że powierza swoją pociechę wykwalifikowanym, ale jednak obcym osobą. Niestety emocje mamy
i taty, ich nerwowe reakcje, często udzielają się maluchom.  Dlatego optymistyczna reakcja, na pewno pomoże przejść przez ten trudny czas adaptacji dziecku. Warto zdać sobie sprawę, że taka rozłąka i tak kiedyś musi nastąpić. Płacz malucha jest normalną reakcją na zmiany i rozstania, gdyż to ten „młody” człowiek testuje wytrzymałość swoich rodziców, lecz gdy znajdzie się w sali, pośród zabawek, innych dzieci, płacz szybko mija. Z każdym dniem jest coraz lepiej, dzień w przedszkolu staję się dla niego rutyną – zajęcia, posiłki, zabawa i inne czynności, powodują, że dziecko zapomina, o tym co działo się w szatni, podczas rozstania z rodzicem. Zazwyczaj lęk rodzica ustępuję po zaakceptowaniu nauczyciela i panujących reguł w przedszkolu. Rolą wychowawcy jest nie tylko otoczyć opieką dziecko, ale także pozytywnie wzmocnić rodziców. Wymaga to zazwyczaj od pedagogów zrozumienia, taktu i wsparcia.

O czym warto pamiętać  – pierwsze dni w przedszkolu:

  • Każdy rodzic musi być pewien słuszności posłania dziecka do przedszkola, gdyż wszelkie obawy, wahania, wyczują pociechy, którym na pewno nie ułatwi to adaptacji.
  • Warto mówić pozytywnie o przedszkolu, jako przyjemnym miejscu, w którym dziecko pozna rówieśników i nauczy się mnóstwa nowych umiejętności.
  • Podczas pierwszych dni w przedszkolu, warto spróbować, aby dziecko odprowadzał tata, ze względu na mniejszą dozę emocjonalności, która często towarzyszy relacji z matką.
  • Nie warto przedłużać rozstań, a także rozczulać się nad dzieckiem. Gdy dziecko płacze rodzic nie powinien zabierać go do domu, gdyż  jeżeli zrobi to raz, dziecko będzie wiedziało, ze płaczem wymusi wszystko.
  • Rodzice powinni przez pierwsze dni odbierać dziecko wcześniej, a następnie wydłużać stopniowo jego pobyt. Jeżeli rodzic obiecuje, że przyjdzie np. po obiedzie, zawsze trzeba dotrzymywać słowa, gdyż takie obietnice budują w dziecku poczucie bezpieczeństwa i łatwiej się maluchowi rozstać.
  • W przedszkolu ważna jest wygoda dziecka, więc ubierajmy je tak, aby mogło rozwijać swoją samoobsługę w przedszkolu i nie sprawiało mu to dodatkowych trudności oraz zbędnego stresu.
  • Ważny jest również kontakt rodzica z wychowawcą grupy, który poinformuję jak funkcjonuje dziecko, czy zjadło posiłek, jak radzi sobie w relacjach z rówieśnikami.

      Pamiętaj Drogi Rodzicu!! Każda zmiana daje szansę na rozwój. Dzięki umiejętnościom zdobytym w przedszkolu, maluch świetnie poradzi sobie w szkole. To właśnie grupa przedszkolna, umożliwia poznanie podstawowych zasad życia w społeczeństwie.  

Adaptacja dziecka w przedszkolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
Call Now Button