Dlaczego warto czytać dzieciom?

                              Warto czytać dzieciom

       „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”  – Wisława Szymborska

      Dzieciństwo to wyjątkowy okres, w którym nie może zabraknąć książek. Wiedza i doświadczenia zgromadzone na tym etapie przez Nasze Pociechy zaowocują w dorosłym życiu. Należy dołożyć wszelkich starań, by w pierwszych latach życia dziecka, nie zabrakło troski i uwagi ze strony opiekunów.

      Motywacja i chęć do czytania rozwija się od wieku niemowlęcego, przez doświadczanie wspólnego „czytania” książek z rodzicami dlatego też dziecko powinno być obeznane z książką już od pierwszych dni życia, dzięki temu zwiększa sprawność niemowlęcych rączek, wspomaga rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, stymuluje wzrok. Wspólna lektura, oglądanie obrazków, dotykanie różnych faktur sprawia, że dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami. Taki wspólnie spędzony czas wzmacnia również poczucie bezpieczeństwa, takie chwile bliskości trudno zastąpić czymkolwiek innym.

      Niepowtarzalnym okresem w życiu każdego człowieka jest wiek przedszkolny to właśnie w tym czasie przypada intensywny rozwój naszych Pociech. Jest to bardzo ważny czas, w którym kształtują się umiejętności i zdobywana wiedza oraz nawyki, które potem ujawniają się w postawach w życiu dorosłym. W tym właśnie czasie kształtują się również nawyki czytelnicze – skutecznym sposobem na ich obudzenie jest głośne czytanie dziecku. Głośne czytanie dzieciom to najpiękniejszy czas, jaki możemy im zaoferować a jednocześnie przynosi wiele korzyści na każdym etapie rozwoju.

      Głośne czytanie kilkulatkowi:

– rozbudza ciekawość świata,

– rozwija wyobraźnię,

– pogłębia więzi rodzica z dzieckiem,

– uczy wartości moralnych,

– kształtuje nawyk czytania,

– pomaga w zdobywaniu wiedzy,

– poprawia koncentracje uwagi,

– uczy odróżniania dobra od zła i rozwija wrażliwość moralną ,

– chroni przed uzależnieniem od mediów,

– pomaga wzbogacić zasób słownictwa,

– pomaga rodzicom w osiąganiu sukcesów wychowawczych.

      Czytane przez dorosłych książki mają bardzo duży wpływ na kształtowanie obrazu świata oraz budowanie własnego ja u dzieci. Podczas wyboru książki ważne jest więc, aby książka ta była sprzymierzeńcem zarówno rodziców jak i nauczycieli w ich pracy wychowawczej. Należy zwrócić uwagę aby wspierała a czasem nawet pomagała rozwiązywać różne problemy, aby promowała pozytywne wzorce postępowania, uczyła szacunku wobec innych istot. Bardzo często można zaobserwować dzieci, które wchodzą w rolę ulubionych postaci z bajek – odtwarzają ich zachowania. Dzieci szybko uczą się poprzez naśladowanie. Dziecko identyfikuje się z bohaterami książki, widząc problemy innych, ich zmagania, cierpienia, radości, przyjaźnie – zaczyna rozumieć siebie i własne reakcje.

      Bardzo ważne jest aby w domowej biblioteczce znalazły się różne rodzaje i gatunki literackie ponieważ baśniowa rzeczywistość również wspaniale rozwija dziecięcą wyobraźnię. Poszerza także wiedzę o świecie, bo śledząc losy książkowych bohaterów, dziecko dostrzega różne ludzkie zachowania i ich konsekwencje. Uczy się także wrażliwości, współodczuwania oraz tego, jak odróżnić dobro od zła.

    Wspólne czytanie buduje ogromną więź emocjonalną rodzica z dzieckiem, wspomaga rozwój mowy, dostarcza wiedzy o otaczającym świecie, bohaterowie książkowi dostarczają wzorców osobowych oraz wskazówek jak postępować w różnych sytuacjach, książki pomagają również oswoić trudne tematy i są pretekstem do rozmów, książki pozwalają również rozwijać hobby i zainteresowania,  zaspokajają ciekawość dziecka w każdej dziedzinie a co najważniejsze czytanie jest dla dziecka czasem relaksu i reguluje emocje z całego dnia.

      Podsumowując każdy Rodzic powinien pamiętać o tym,  że czytając dziecku książkę ofiaruje mu największy dar – swój czas, uwagę, zaangażowanie oraz entuzjazm. Dziecku, któremu codziennie będziemy czytać, poczuje się ważne i kochane. Zadbajmy więc o to by codzienne głośne czytanie stało się priorytetem w  domu oraz przedszkolu.

Warto więc poświęcać czas na czytanie dziecku bo, jak powiedział Jan Brzechwa:                                                                                                  „Przez odpowiednią literaturę kształtuje się smak przyszłego czytelnika, a właściwie chęć korzystania z książek jest miarą powodzenia w nauce i życiu dorosłym.”

Autor: Aleksandra K.

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
Call Now Button