Wpływ zajęć plastycznych na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym.

WPŁYW ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH NA ROZWÓJ DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

 

       „Plastyka jest formą wyrażania pragnień, nadziei, zwątpień, radości i smutków oraz najbardziej fantastycznych marzeń” (S. Popek).

 

       Plastyka, literatura dziecięca czy  muzyka  to podstawowe obszary, w których dziecko może  rozwijać swoje potrzeby estetyczne.

       Dzięki plastyce czy rytmice mały człowiek może doświadczać różnych rodzajów sztuki, a to z kolei pozwala dziecku kształtować swój własny sposób ekspresji właściwy dla wieku dziecka.

       Wychowanie plastyczne w przedszkolu odgrywa szczególną rolę, gdyż rozwija i wzbogaca możliwości artystyczne dziecka.

       Im więcej dziecko ma sposobności do aktywności plastycznej w przedszkolu, tym  mocniej rozwija się u niego poczucie estetyki. Twórczy nauczyciel powinien stwarzać dziecku okazje do  korzystania z różnorodnych materiałów, tworzyw, środków wyrazu. Jednak, by u dziecka takie zainteresowanie i zamiłowanie się rozwinęło,  potrzebne jest wyposażenie małego człowieka w pewne umiejętności plastyczne takie jak:

  • Wycinanie różnych materiałów,
  • Lepienie z plasteliny i innych mas plastycznych,
  • Różnego rodzaju stemple na papierze,
  • Malowanie wszelkiego rodzaju farbami i narzędziami do malowania tj. pędzle, gąbki, szpachelki itp.,
  • Rysowanie kredkami, pastelami, flamastrami ,kredą itp.,
  • Konstruowanie z elementów przyrody i materiałów przemysłowych.

       Każde dziecko jest inne i posiada różne uzdolnienia artystyczne oparte na swoich zainteresowaniach. W chwili gdy dostarczamy dziecku różne  materiały ,  narzędzia  i środki,  a następnie pokazujemy  mu wiele  możliwości ich wykorzystania, to rozwijamy u niego pomysłowość i wyobraźnię.

       Dzieci lubią doświadczać, badać, eksperymentować i łączyć różne techniki. Właśnie wtedy ich wyobraźnia pozwala na tworzenie wizji świata fikcji i marzeń dziecięcych, w którym karton to zamek, pojemniczek po jogurcie staje się szkatułką, a skarpetka smokiem z lasu.

       Przedszkole to okres dziecka, w którym rozwój plastyczny zaczyna się rozwijać i kształtować. Działania dziecka rozpoczynają się od tych pierwszych, nieskoordynowanych pociągnięć i maźnięć kredką po papierze przez rysunki bogatsze w treść, bardziej realne, ukazujące wewnętrzne przeżycia dziecka. By zachować oryginalność twórczą naszego malucha powinniśmy pamiętać, aby zawsze pozostawiać mu możliwość wyboru sposobu  i stylu pracy, bo każde dziecko bez względu na uzdolnienia plastyczne, gdy tworzy jest szczęśliwe, radosne i dumne z tego co robi.

 

Wpływ zajęć plastycznych na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
Call Now Button