Ważne zachowania, które warto kształtować u dzieci w wieku przedszkolnym.

Ważne zachowania, które warto kształtować u dzieci w wieku przedszkolnym (wg. E. Gruszczyk Kolczyńskiej i E. Zielińskiej)

 

  • „Konieczność  wspierania innych ludzi”

      Niesienie dobra i pomaganie innym jest miarą naszego człowieczeństwa, dlatego jest to tak ważny element w wychowaniu. Dajmy odczuć dzieciom naszą dumę i zadowolenie, gdy widzimy, że jest chętne do pomocy, czy też okazało dobre serce np. w stosunku do swojego kolegi czy koleżanki. Świetnym pomysłem jest też włączanie się w akcje charytatywne razem z naszą pociechą, np. gdy dziecko razem z nami wybiera produkty, które zamierzamy podarować potrzebującym.

  • Dbanie o porządek.

     Bardzo ważne jest to, aby dziecko po skończonej zabawie, nauce, posiłku czy innej czynności  odkładało zawsze przedmioty na właściwe miejsce. Nie należy dzieci w tym wyręczać. Po zabawie dziecko powinno odłożyć zabawki na swoje miejsce, po skończonej nauce – książki i przybory, a po posiłku odnieść talerze i sztućce do zmywarki bądź pomóc w ich zmywaniu.

  • Szanowanie i docenianie pracy innych ludzi.

     Wiąże się to z codziennymi sprawami, takimi jak: wycieranie butów, opisane powyżej dbanie o porządek, miłe odnoszenie się do ludzi, używanie form grzecznościowych. Bardzo ważny jest tu przykład, który sami dajemy dziecku – jesteśmy dla niego najważniejszym wzorcem, a także rozmowa i wyjaśnianie dzieciom, dlaczego jest to tak ważne.

  • Kulturalne spożywanie posiłków:

          Dobrze jest angażować dziecko we wspólne nakrywanie stołu, sprzątanie po posiłku – odnoszenie talerzy do zmywarki bądź jego pomoc przy zmywaniu. Dziecko powinno prawidłowo siedzieć przy stoliku i kulturalnie się zachowywać  – np. jeść z zamkniętą buzią, używać form grzecznościowych – „dziękuję, proszę, przepraszam”. Istotne jest, aby podczas posiłku nie oglądać telewizji czy nie zajmować się telefonem, gdyż nasza pociecha będzie odwzorowywać nasze zachowania.

 

  • Wieczorne usypianie:

     Moment wieczornego kładzenia się do łóżka powinien być dla dziecka przyjemnym i bezstresowym czasem. Rodzice powinni wypracować „rytuał” następujących po sobie czynności wykonywanych codziennie o stałej porze. Jeśli dziecko jest czymś bardzo zajęte i zabsorbowane , a zbliża się moment szykowania do spania, należy dziecko poinformować i pozwolić dokończyć mu czynność, a nie szybko ją przerywać. Później spokojnie, ale zdecydowanie kontynuować kolejne czynności, należące do rytuału, np. kąpiel, czynności higieniczne, poczytanie bajki, przytulenie. Można dziecku zostawić zapaloną lampkę. Jeśli dziecko wychodzi z łóżeczka, należy je do niego zdecydowanie zaprowadzać  i spędzać dosłownie chwilkę. Jeśli będziemy zdecydowani i opanowani dziecko przyzwyczai się i będzie z nami współpracować.

  • Poprawne nawyki w toalecie:

        „Załatwianie potrzeb fizjologicznych wiąże się z przynależnością do płci: inaczej załatwiają się dziewczynki, a inaczej chłopcy. Nie można tego mylić, bo dziecko musi się zachowywać zgodnie z własną płcią”. Już najmłodsze przedszkolaki powinny uczyć się  poprawnego korzystania z ubikacji, wykonywania kolejno czynności, tj. zdjęcie bielizny, załatwienie się, podtarcie pupy, spuszczenie wody w toalecie i koniecznie umycie rąk wodą i mydłem oraz ich wytarcie.

  • Nakładanie i zdejmowanie odzieży wierzchniej i obuwia:

Samodzielność dziecka zależy przede wszystkim  od tego, czy pozwolimy mu na nią, a więc czy nie wykonujemy czynności za dziecko. Często jest tak, że rodzice śpieszą się i w celu zaoszczędzenia czasu ubierają dzieci przed wyjściem, a w przedszkolu rozbierają przed wejściem na salę, łącznie z nałożeniem kapci. Jest to niewłaściwe zachowanie, gdyż w ten sposób dziecko niczego się nie nauczy i rozleniwia się. W tym celu należy rano trochę wcześniej obudzić dziecko i przyprowadzić do przedszkola, aby uniknąć nerwowej atmosfery.

Iwona Wojciechowska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego

Ważne zachowania, które warto kształtować u dzieci w wieku przedszkolnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
Call Now Button